W dniach 20-23 kwietnia 2023 r. mieszkańcy z terenu LGD „Kraina Rawki” wzięli udział w wyjeździe warsztatowo-integracyjnym pn. „Magiczne Podlasie” w ramach projektu pt. „Żyj z pasją w Krainie Rawki – organizacja wydarzeń aktywizujących i integrujących mieszkańców LGD”.

Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem Jerzym Nasterukiem w Tykocinie – miasteczku, które nazywane jest „perłą polskiego baroku”. W Tykocinie znajduje się duża liczba zabytków, a przede wszystkim zachowany jest oryginalny układ przestrzenny miasta, z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej. Poznaliśmy historię Tykocina i burzliwe losy jego mieszkańców, zwiedziliśmy Synagogę Wielką, kościół Trójcy Przenajświętszej oraz rekonstrukcję zamku z XVI w. Następnie udaliśmy się do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Młynarzówka w Narwiańskim Parku Narodowym, gdzie obejrzeliśmy ekspozycję przyrodniczą i mogliśmy zapoznać się z genezą powstania Doliny Narwi. Ośrodek powstał w pochodzącym z 1925 roku domu młynarza, stąd jego nazwa. Uczestnicy mogli spróbować dań kuchni żydowskiej w restauracji „Tejsza” - najstarszej restauracji Tykocina, która istnieje w tym miejscu nieprzerwanie od 1978 roku.

Drugiego dnia wizyty odwiedziliśmy Kleszczele, Hajnówkę i Białowieżę. W Kleszczelach gościł nas Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Kleszczelach, w którym zrekonstruowano pracownie garncarską, w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich przez LGD „Puszcza Białowieska”, o czym opowiedział nam Pan Adrian Bienas. Uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez Panią Agnieszkę Romaniuk w Domu Kultury „Hładyszka”, a Pani Daria Sienkiewicz – animatorka kultury w ośrodku, oprowadziła nas po miasteczku i opowiedziała jego historię. W tym roku Kleszczele obchodzą 500 lat nadania praw miejskich. Na obiad spróbowaliśmy dania regionalnego – kartaczy. Kolejnym etapem była wizyta w Muzeum Przyrodniczo – Leśnym i Rezerwacie Pokazowym Żubrów, gdzie poznaliśmy historię Białowieży i Białowieskiego Parku Narodowego. Na zakończenie odwiedziliśmy Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce, który zbudowano w latach 1974–1992, podziwialiśmy piękny wystrój świątyni oraz zapoznaliśmy się z obrzędami i zwyczajami panującymi w kościele prawosławnym.

Trzeci dzień wyjazdu rozpoczęliśmy od zwiedzania miasteczka uzdrowiskowego w sercu Puszczy Knyszyńskiej – Supraśla. Poznaliśmy historię miasta oraz zwiedziliśmy Muzeum Ikon, w którym mogliśmy podziwiać piękne obrazy sakralne oraz poznać sposób ich wykonania, znaczenie dla wierzących i obyczaje z nimi związane. Następnie przejechaliśmy przez Krynki do Kruszynian, gdzie zwiedzaliśmy Meczet, który jest najstarszym zachowanym meczetem tatarskim w Polsce. Poznaliśmy historię, kulturę i obyczaje Tatarów polskich, obejrzeliśmy także mizar, czyli muzułmański cmentarz. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Kultury Muzułmańskiej, a w Zajeździe Tatarskim „Na końcu świata” spróbowaliśmy zawijańca tatarskiego z mięsem wołowym oraz regionalnej herbaty miętowej, która została nagrodzona w konkursie „Nasze Regionalne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

Ostatni dzień naszej wizyty spędziliśmy w Białymstoku, stolicy województwa Podlaskiego, zwiedziliśmy Pałac Branickich nazywany „Wersalem Północy” oraz otaczające go piękne ogrody w stylu wersalskim. Podziwialiśmy różnorodną architekturę miasta: cerkwie, kościoły, Operę i Filharmonię Podlaską oraz nietypowy Rynek Kościuszki w kształcie trójkąta. Po obiedzie, na którym spróbowaliśmy specjału Podlasia - babki ziemniaczanej, z żalem pożegnaliśmy Magiczne Podlasie – krainę wielu kultur. Mamy nadzieję jeszcze tam wrócić.

Operacja własna współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.