W ubiegłą niedzielę odbyło się wyjątkowe wydarzenie „Biblioteka Smaków” w ramach projektu współpracy pt. „Produkty lokalne i atrakcje turystyczne drogą do rozwoju obszarów wiejskich”. Był to bardzo deszczowy dzień i pomimo pogody bawiliśmy się świetnie!

Gwiazdą tego dnia był Pascal Brodnicki – znakomity kucharz, prezenter telewizyjny i autor książek. W rozmowie z Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej opowiedział o pasji do gotowania, karierze zawodowej i o swoich książkach kulinarnych. Dla uczestników wydarzenia przygotował "rawski rarytasik" danie francuskie oparte na lokalnych produktach, m.in. jabłkach z regionu rawskiego.

Całości wydarzenia dopełniła muzyka na żywo w wykonaniu Zespołu Art-Melody, a o uśmiechy na twarzach najmłodszych podczas cyrkowych animacji zadbał Teatr Jednej Miny z Krakowa.

Na 25 stoiskach swoją ofertę promowali lokalni producenci żywności, rolnicy, właściciele atrakcji turystycznych i organizacje pozarządowe:

 1. Eko Biedrzyccy
 2. Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Wylezinie "Wyleziniaki"
 3. Manufaktura Dobrego Smaku i Zdrowia „SOLOMIJKA"
 4. Koło Gospodyń Wiejskich Huta Wałowska-Janolin
 5. Kraina Czarnego Bzu
 6. Ogród Różany z Zarzecza
 7. Pasieka Nowicki
 8. Wioska Różana Wilkowice i Zagroda Kwiatkowa
 9. Wioska Pomidorowa Sierzchowy
 10. Wioska Mchu i Paproci Wólka Lesiewska
 11. Moc Ziarna
 12. Zakład Aktywności Zawodowej Rawa Mazowiecka
 13. Jagórowa Zagroda z Mistrzem Plecionkarstwa Krzysztofem Zwolińskim
 14. Koło Gospodyń Wiejskich Chobanin
 15. Wacław Zabłocki Twórca Ludowy
 16. Z52 Ziewanice
 17. Pasieka "Wesoła Pszczoła" Roman Walczak
 18. Koło Gospodyń Wiejskich Adamów-Wieś
 19. Koło Gospodyń Wiejskich Gole
 20. Koło Gospodyń Wiejskich Odranka
 21. Koło Gospodyń Wiejskich Jaktorów  „Jaktorowskie Turzyce"
 22. Mąka Łowicka
 23. FolkCoffee
 24. Sapy57Village
 25. Tak Smakuje Natura

Dodatkowo pojawiło się stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej, Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Powiatowego Urzędu Pracy w Rawie Mazowieckiej i stoisko LGD „Kraina Rawki”.

Dziękujemy Urzędowi Miasta Rawa Mazowiecka i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej za pomoc w organizacji tego wydarzenia.

Było pysznie, radośnie, tanecznie i wyśmienicie! Dziękujemy za tak liczną frekwencję mimo niezbyt sprzyjającej pogody.

„Biblioteka smaków” to pomysł na wydarzenie promujące lokalne produkty i atrakcje turystyczne z terenu LGD „Kraina Rawki” oraz terenu partnerów projektu współpracy PLiAT. Wydarzenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.