Za nami ostatnie w tym roku wizyty studyjne w ramach cyklu „Tematyczna Kraina Rawki”! 5 października 2019 roku odwiedziliśmy Stolarenkę po Paprocią w Wiosce Mchu i Paproci Wólka Lesiewska z gminy Biała Rawska i Sochową Zagrodę w Wiosce Pomidorowej Sierzchowy z gminy Cielądz. Uczestnikami warsztatów byli dzieci i dorośli.

W Wólce Lesiewskiej Pan Darek Rudnicki opowiedział nam o działalności Wioski i Zagrody Tematycznej, drzewach, rodzajach drewna, pracy stolarza oraz o doświadczeniach w kreowaniu oferty turystycznej na obszarach wiejskich. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, po czym ruszyliśmy na warsztaty stolarskie i grę terenową. Po powrocie czekała na nas ciepła herbatka i ciasto z zielonym mchem. Zabraliśmy swoje pracy i w mniejszym gronie ruszyliśmy do Sierzchów.

W Sochowej Zagrodzie u Pana Zdziśka Sochy czekała na nas pomidorówka i solidna porcja drugiego dania. Po obiedzie ruszyliśmy na zwiedzanie Sochowej Zagrody i Ludowego Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej. W zasobach muzeum znajdują się dawne narzędzia, meble, oryginały ubiorów ludowych, wyroby rękodzieła ludowego oraz stare obrazy i fotografie. Muzeum to efekt realizacji marzeń i i zainteresowań historią, tradycjami i folklorem okolicy Właściciela.

Wizyty studyjne współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.