W sobotę odbyła się druga wizyta studyjna w ramach operacji własnej pt. „Żyj z pasją w Krainie Rawki – organizacja wydarzeń aktywizujących i integrujących mieszkańców  LGD”. Tym razem odwiedziliśmy Winnicę Braci Petrasz położoną w miejscowości Lisna w Gminie Kowiesy.

Wydarzenie rozpoczęło się warsztatami zielarskimi, które poprowadziła Ewa z Zagrody Ziołowej Ewy i Jurka. Tematem przewodnim były rodzime zioła, ziołolecznictwo, wykorzystanie roślin prozdrowotnych w kuchni, rozpoznawanie i identyfikacja roślin w stanie naturalnym. Uczestnicy otrzymali sól ziołową przygotowaną według przepisu właścicieli Ziołowej Zagrody.

Następnie udaliśmy się na spacer po winnicy i nauczyliśmy się przygotowywać pizzę w stylu neapolitańskim. Poznaliśmy tajniki przygotowywania ciasta i pracy z piecem opalanym drewnem. Każda pizza była inna i przepyszna!

W wizycie studyjnej uczestniczyło 20 osób. Poznaliśmy historię powstania winnicy i tajniki uprawy, pielęgnacji i doboru odmian winorośli właściwych do uprawy w naszym regionie. Zapoznaliśmy się z technologią produkcji winna, jego przechowywaniem i jego rodzajami. Nasza wizyta w winiarni nie mogła obejść się bez degustacji. Właścicielka winnicy – Pani Ania poczęstowała nas wybranymi szczepami, opowiadając przy tym ciekawostki związane z produkcją każdego wina.

Właściciele winnicy prowadzą także działalność agroturystyczną: do dyspozycji gości są 2 domki z pełnym wyposażeniem, miejsce na ognisko, jacuzzi i sauna.

Wizyta studyjna współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.