Trzy tygodnie temu wróciliśmy z wyjazdu studyjnego do wiosek tematycznych na Ukrainie, w którym wzięło udział 20 osób zaangażowanych w rozwój turystyki na obszarach wiejskich.

Przedostatniego dnia wyruszyliśmy do wsi Holovkivka, gdzie znajduje się „Akademia Ziemniaka”. Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania z tamtejszym Wójtem, sołtyskami i działaczkami społecznymi, którzy stworzyli miejsce spotkań i integracji dla mieszkańców, opowiedzieli nam o swoich działaniach oraz o warunkach życia na ukraińskiej wsi.

Co ciekawe hromady – odpowiedniki naszych gmin zaczęły powstawać dopiero w 2017 roku. Mniejsze jednostki – wsie i miasteczka, które nie miały samodzielności, bo były zarządzane przez administrację państwową, w tej chwili decydują się na połączenie i tworzenie zjednoczonych gmin. Przejście na model samorządowy oznacza m.in. że dostają one subwencję z funduszu rozwoju regionalnego i same się zarządzają. Dzięki temu jest realna szansa, że sytuacja na obszarach wiejskich się poprawi.

Holovkivka kiedyś słynęła z ceramicznych wyrobów, a teraz słynie z doskonałych w smaku ziemniaków. To właśnie ziemniaki były inspiracją do powstania wioski tematycznej. Podczas wizyty podziwialiśmy piękne krajobrazy regionu Chłodnego Jaru, poznaliśmy historię powstania wioski i jej liderki, a następnie wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych i kulinarnych. Pobyt w wiosce zakończyliśmy spacerem do źródła wody pełnej cząsteczek srebra i minerałów.

Ostatni dzień spędziliśmy na zwiedzaniu Kijowa, podziwianiu jego architektonicznych perełek i poznawaniu historii. W Kijowie na pewno warto zobaczyć budynki zaprojektowane przez Władysława Horodeckiego wybitnego architekta nazywanego polskim Gaudim.

Wyjazd studyjny został zorganizowany w ramach projektu Kreator Przedsiębiorczości. W ramach projektu pokazaliśmy mieszkańcom obszaru LGD możliwości w rozwijaniu przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w zakresie turystyki. To był wspaniały i pełen inspiracji wyjazd studyjny!