W ramach projektu współpracy pt. „Kompetencje, Kreatywność, Kobiecość”, który realizujemy w partnerstwie z LGD "Ziemia Chełmońskiego" i LGD "Zielone Sąsiedztwo" został zorganizowany w dniach 4-5 listopada wyjazd warsztatowo-integracyjny do Krainy Rumianki w województwie lubelskim. Było to wydarzenie, w którym wzięło udział 20 kobiet z obszaru działania LGD „Kraina Rawki” objętych wsparciem w ramach projektu.

Nasza wizyta rozpoczęła się od spotkanie z Panią Grażyną Łańcucką – wiceprezes Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego, która opowiedziała nam o rozwoju wioski tematycznej „Kraina Rumianku”. Stowarzyszenie prowadzi działalność edukacyjno–wypoczynkową od 2006 roku, a w swojej ofercie posiada:

  • Warsztaty etnograficzne i rękodzielnicze,
  • Zielone szkoły,
  • Zajęcia okołoświąteczne Wielkanocne i Bożonarodzeniowe,
  • Imprezy integracyjne,
  • Usługi Wiejskiego SPA,
  • Weekendy dla rodzin i turystów indywidualnych.

Po powitaniu Pani Małgorzata Dudek, prezes Stowarzyszenia Oświatowo-Edukacyjno-Wychowawczego  SOWA przedstawiła prezentację pt. „ Kobiety w III sektorze. Jak skutecznie zarządzać organizacją wiejską?”.

Na obiedzie mogliśmy spróbować lokalnego specjału - zupy żebracki Anastazji z pokrzywy, lebiody, krwawnika i kolendry.

Następnie odbył się wykład motywacyjny Pani Karoliny M. Rychlik pt. „Wzmocnij siebie czyli jak skutecznie budować poczucie własnej wartości”. Wykład był połączony z warsztatami i miał na celu wzmocnienie własnej wartości i zwiększenie motywacji do działania w życiu prywatnym, biznesowym i społecznym.

Wieczorem w ramach prezentacji oferty wioski tematycznej obejrzeliśmy spektakl w lokalnej gwarze zespołu obrzędowego „Rumenok” – pt. Szeptucha i czmut”.

Drugiego dnia wizyty wzięliśmy udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, podczas których pod okiem pracowników stowarzyszenia przygotowałyśmy pyszne rogaliki drożdżowe z marmoladą.  Po warsztatach odwiedziłyśmy Manufakturę Zielarską, w której mogłyśmy zobaczyć suszarnie i pracownie rękodzieła oraz Chatę Solną. W drodze powrotnej obejrzeliśmy pozostałości Instalacji w Starym Sadzie autorstwa lubelskiego artysty Sławka Matyjaszewskiego.

Na zakończenie wzięliśmy udział w fabularnej grze terenowej „Awantura w Krainie Rumianku”. Wędrując od postaci do postaci można zdobyć wiedzę o ziołach, garncarstwie, dawnych zajęciach domowych i tajemnicach warzenia soli. Na pewno wykorzystamy te doświadczenia na naszym terenie.

To był intensywny i piękny czas w Krainie Rumianku - miejscu, które tworzą silne kobiety. Mamy nadzieję że jeszcze tam kiedyś wrócimy 🙂

Wyjazd był kolejnym etapem projektu „Kompetencje, Kreatywność, Kobiecość” realizowanego w ramach poddziałania 19.3 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.