W dniach 3-6 września 2018 r. przedstawiciele LGD „Kraina Rawki i LGD „Gniazdo” oraz lokalni przedsiębiorcy i liderzy społeczności lokalnych wzięli udział w wyjeździe studyjnym na Litwę. Był to wyjazd promujący przedsiębiorczość i innowacyjność poprzez budowę partnerstwa na rzecz rozwoju międzynarodowego, realizowany w ramach projektu współpracy międzynarodowej „LEADER dla rozwoju przedsiębiorczości i partnerstwa”, współfinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W czasie trwania wyjazdu gościliśmy na obszarze działania LGD Molėtų i LGD regionu Utena. Pierwszy dzień upłynął nam na podróży i zakwaterowaniu w ośrodku „ORO Dubingiai“. Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w zagrodzie owiec i serowarni Giedriaus‘a Prakapavičiaus‘a.  Wytwarzane są tam  sery owcze i sery kozie, a także jogurty z mleka owczego i koziego. Ekologiczne gospodarstwo liczy 400 hektarów. Mieliśmy okazję obejrzeć budynki gospodarcze, proces dojenia mechanicznego za pomocą dojarek oraz spróbować wytwarzanych tam serów. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Centrum Informacji Gospodarczej "Taurapilis" w Utenie. Ideą CIG jest podejmowanie działań mających na celu wdrożenie nowych modeli biznesowych, wspieranie produkcji innowacyjnych produktów i usług, a także zachęcanie do różnorodnej współpracy artystów, przedsiębiorców i naukowców. Po obiedzie odwiedziliśmy gospodarstwo M. Kinderio prowadzącego hodowlę krów rasy Limousine oraz w stację hodowli bydła w Šiaudiniai. Następnie wzięliśmy udział w prezentacji projektów lokalnych zrealizowanych przez mieszkańców i organizacje z Užpalių oraz poznaliśmy historię tego wyjątkowego miejsca. Po prezentacji odwiedziliśmy gospodarstwa rybne oraz ośrodki wypoczynkowe nad jeziorami w miejscowościach Sudeikiai i Rukla. Zastaliśmy tam cieszę, spokój i  piękne widoki,  mogliśmy także skosztować  wędzonych ryb. Była również możliwość nurkowania, ale niestety nikt nie miał w sobie na tyle odwagi, żeby spróbować. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Litewskiego Muzeum Etnokosmologii i Obserwatorium Astronomicznego. Miejsce to robi wrażenie, niestety pochmurna pogoda uniemożliwiła nam podziwianie pięknych widoków.

Kolejny dzień rozpoczął się wizytą w Szkole Technologii i Przedsiębiorczości w Alancie, gdzie przybliżono nam temat produkcji biogazu oraz pokazano sale do zajęć praktycznych. Następnie wzięliśmy udział w międzynarodowej konferencji "Poprawa sytuacji małych przedsiębiorstw LEADER na Litwie i w Polsce", która rozpoczęła się od wystąpienia liderów stowarzyszeń, przedsiębiorców oraz organizacji rozlicznych. Następnie odbyła się prezentacja przedstawicieli gmin Moletai i Utena na temat sytuacji małych przedsiębiorstw w regionie oraz prezentacja działalności ośrodków turystycznych i biznesowych w tych rejonach. Po konferencji miała miejsce uroczysta kolacja w Pałacyku w Alancie. W trakcie kolacji odbyło się spotkanie z przedstawicielami biznesu z Litwy i Ukrainy, podczas którego mieliśmy możliwość nawiązania współpracy i dzielenia się pomysłami biznesowymi. Był również czas na wspólną integrację przy litewskiej muzyce i regionalnych potrawach.

Ostatni dzień wizyty na Litwie rozpoczęliśmy odwiedzinami w ośrodku jeździeckim i stadninie koni w Dubingiai. Niesamowicie piękne i urokliwe miejsce. Wyjazd studyjny zakończyliśmy krótką wizytą w  Wilnie. Udało nam się zobaczyć Ostrą Bramę i pospacerować po klimatycznym Starym Mieście. Potem pozostał już tylko powrót do Polski.

Był to owocny i bardzo intensywnie spędzony czas.  Kto był ten wie, a kto mógł być a nie był niech żałuje! Teraz czekamy na gości z Litwy w Polsce.