W październiku 2018 w ramach projektu „Kreator Przedsiębiorczości” zorganizowaliśmy 2 szkolenia dla nauczycielek dzieci w wieku przedszkolnym, które miały na celu przygotowanie uczestniczek do prowadzenia zajęć „Przedsiębiorcze Dzieci”.

W szkoleniach wzięły udział Pani Bożena i Pani Ewa ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi w Lesiewie, które rozpoczęły realizację projektu w listopadzie.

Co robiły przedszkolaki w Wólce Lesiewskiej? Badały pieniądze, rozmawiały o zarobkach, zorganizowały dyskotekę szkolną, aby sprawdzić czy można zarobić jakieś pieniądze w szkole. Dzieci pod opieką nauczyciela sprzedawały bilety na dyskotekę, przeliczały zarobione pieniądze  i porównywały zarobki.

Przedszkolaki bawiły się w sklep, gdzie podczas samodzielnych aktywności pojawił się konflikt przekonań między dziećmi, który doprowadził do stworzenia mapy myśli związanej ze sklepem i ich doświadczeniami w tym zakresie. Na drugi dzień dzieci przyniosły gazetki reklamowe ze sklepów, które mają w domach. Nauczycielki rozmawiały z przedszkolakami o cenach, produktach, reklamie i promocji.

Została zorganizowana wycieczka do pobliskiego sklepu w celu obserwacji pracy sprzedawcy i organizacji pracy sklepu. Za pieniążki zarobione na dyskotece dzieci kupiły w sklepie produkty do przygotowania pierniczków.

Nauczycielki zaprosiły rodziców przedszkolaków do współpracy przy pieczeniu pierniczków. Wspólnie spędzili miło czas słuchając kolęd  i robiąc pierniczki, które później dzieci sprzedawały podczas Kiermaszu i rozdawały gościom zaproszonym na Wigilię Szkolną.

Nauczycielki podczas zajęć wykorzystują materiały edukacyjne, które grupy otrzymały w ramach projektu. Wspólnie z dziećmi czytają opowiadania i bajki związane z pracą, oszczędzaniem, kieszonkowymi i dalej z zainteresowaniem realizują projekt.