Za nami pierwsza wizyta studyjna w ramach operacji własnej pt. „Żyj z pasją w Krainie Rawki – organizacja wydarzeń aktywizujących i integrujących mieszkańców  LGD”. W sobotę 9 września 2023 roku odwiedziliśmy Wioski i Zagrody Tematyczne Krainy Rawki - Galerię Rękodzieła "Lawendówka" w Ossie z gminy Biała Rawska i "Zagrodę pod Dębami" w Wiosce Dębowej Julianów z gminy Rawa Mazowiecka. W wizycie studyjnej uczestniczyło 20 osób.

W "Lawendówce" Pani Grażyna Popowska -Soszka opowiedziała o działaniach Galerii, która w tym roku obchodziła dziesięciolecie swojego istnienia. Następnie zaprosiła uczestników na warsztaty cyjanotypi - malowania słońcem. Jest to technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza, charakteryzująca się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim. Uczestnicy zapoznali się z tą metodą ozdabiania i własnoręcznie stworzyli swoje obrazy z kwiatów i liści, które wcześniej zebrali, powstały także koszulki i torby z pięknym niebieskim wzorem. Po warsztatach była chwila na lawendowe opowieści przy kawie i potrawach z nutką lawendy.

Następnie ruszyliśmy do Wioski Dębowej, gdzie powitała nas gospodyni "Zagrody pod Dębami" Pani Anna Grabarz. Na placu wiejskim opowiedziała o historii wsi i zrealizowanych projektach oraz ofercie warsztatowej i turystycznej, której celem jest edukacja ekologiczna. W "Zagrodzie pod Dębami" zostaliśmy poczęstowani pyszną zupą, a po pożywnym posiłku mieliśmy siłę na kolejne warsztaty. Poznaliśmy podstawy decupage – jest to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Do pięknie ozdobionych doniczek motywami liści dębu uczestnicy wsadzili sadzonki dębu. Po warsztatach razem z gospodarzami wspólnie śpiewaliśmy przy ognisku.

Wizyty studyjne współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER", poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.