Rozpoczynamy realizację projektu „Rowerem i kajakiem przez czystą „Krainę Rawki” z zakresu turystyki i krajoznawstwa. Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Łódzkiego oraz Urzędu Gminy Rawa Mazowiecka.

W ramach realizacji zadania przewiduje się organizację dwóch wydarzeń: rajdu rowerowego częścią Szlaku Rawskiej Ósemki  oraz spływu kajakowego rzeką Rawką na trasie Żydomice-Kurzeszyn. W czasie spływu kajakowego i rajdu rowerowego zostanie przeprowadzona akcja sprzątania terenów „Krainy Rawki” oraz rezerwatu przyrody Rzeka Rawka.

Pierwsze wydarzenie – Rajd Rowerowy częścią Szlaku Rawskiej Ósemki. Rawska Ósemka - to wyjątkowy szlak turystyczny łączący największe atrakcje turystyczne „Krainy Rawki”. Trasa szlaku wiedzie przez liczne wsie i miasteczka, łącząc zabytki architektury sakralnej, pałacowej i dworskiej, niezwykłe atrakcje przyrodnicze oraz pomniki przyrody. Planuje się, że trasa rajdu przebiegać będzie przez teren gmin Rawa Mazowiecka i Cielądz. Długość trasy około 30 km. Na trasie m.in. EKO Osada Brzozówka, zabytkowy kościół w Sierzchowach, dwór w Ossowicach, stary młyn wodny w Sierzchowach. Na trasie rajdu znajduje się również Sochowa Zagroda (Ludowe Muzeum Wsi Rawsko-Opoczyńskiej) oraz Wioska Pomidorowa.

Drugie wydarzenie – spływ kajakowy rzeką Rawką. W czasie spływu zostanie przeprowadzona akcja sprzątania rezerwatu przyrody Rzeka Rawka. Spływ zostanie zorganizowany na trasie Żydomice – Kurzeszyn. Rezerwat przyrody Rzeka Rawka to  jeden z najwartościowszych terenów pod względem przyrodniczym i turystyczno-rekreacyjnym województwa łódzkiego. Ponadto, rzeka Rawka zostając rzeką roku 2014, stała się najciekawszym elementem przyrodniczym promującym nasz obszar w całej Polsce i jest magnesem przyciągającym turystów, którzy chcą poznać jej niewątpliwie unikalne walory. Rawka to ostoja wielkiej różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt. Jest rzeką o wybitnych walorach rekreacyjnych i turystycznych. Realizacja podobnych projektów w poprzednich latach wskazuje na ogromną potrzebę organizowania akcji sprzątania rzeki Rawki, chcąc zadbać o to, aby w tak dobrym i pięknym stanie pozostała przez wiele lat.

Oba wydarzenia mają charakter otwarty. W ramach spływu kajakowego organizator zapewnia kajaki, kamizelki ratunkowe, transport uczestników na miejsce rozpoczęcia spływu i z powrotem, produkty na ognisko. W ramach rajdu rowerowego każdy z uczestników zapewnia rower we własnym zakresie. Organizator natomiast zapewni kamizelki bezpieczeństwa, ciepły posiłek, napój izotoniczny i batona energetycznego oraz bilety wstępu do zwiedzania obiektów. Na akcję sprzątania „Krainy Rawki” i  rezerwatu przyrody Rzeka Rawki organizator zapewnia worki na śmieci i rękawiczki ochronne. Organizacja rajdu rowerowego i spływu kajakowego będzie podlegać ubezpieczeniu. Jako podziękowanie za udział w rajdzie rowerowym oraz spływie kajakowym organizator przewidział upominki w postaci gadżetu sportowego.

Zapraszamy do zapisów. Zgłoszenia na biuro@krainarawki.eu lub pod numerem telefonu 691-555-426 do 15 czerwca 2019 r. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona.

Kajaki 2019 1